Atrakcje Zwiedzanie Zabytki

Dworzec Tatrzański

kuba
kuba
Lipiec 9, 2000Lipiec 9, 2019

Dworzec Tatrzański

Obok krupówek wznosi się ciemny gmach Dworca Tatrzańskiego, który kiedyś był siedzibą Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (nr 12).

Był niegdyś najważniejszą placówką kulturalną w Zakopanem. Na ścianie przed wejściem widnieje tablica poświęcona pamięci Klimka Bachledy, patrona przewodników tatrzańskich. Pierwsza siedziba Towarzystwa Tatrzańskiego mieściła się w tym samym miejscu, drewnianym budynku, postawionym w 1881 r. Gościli tu słynni przybysze – Modrzejewska, Sienkiewicz, Paderewski – którzy występowali na scenie Dworca. Ponadto mieściły się tu biblioteka i kasyno. Nieszczęśliwym trafem drewniana budowla spłonęła w 1900 r. Po burzliwych dyskusjach na temat zasadności posiadania przez Towarzystwo okazałej siedziby zdecydowano, że trzeba jednak budować i w 1903 r. otwarto nowy murowany Dworzec Tatrzański ze szklaną werandą, który miał być pierwszą próbą zastosowania stylu zakopiańskiego w budownictwie murowanym. Architektem był Wandalin Beringer. Po kolejnym pożarze w 1993 r., który poczynił znaczne szkody, w budynku trwa remont. Dziś przy Krupówkach 12 mieści się zakopiański odział PTTK.

Z powrotem do Krupówek można zejść mostkiem na potoku Foluszowym koło Dworca Tatrzańskiego. Po drugiej stronie ulicy widać wąski przesmyk pomiędzy domami, biegnący w kierunku wschodnim. Jest to jedno z dojść do ulicy Zborowskiego, przy której mieści się klub MPiK.

Przy Krupówkach nr 11 wznosi się duży drewniany dom, będący w trakcie remontu. Jest to dawny pensjonat Staszeczkówka wybudowany w 1896 r. przez Jana Gąsienicę Staszeczka. Jako jeden z pierwszych w Zakopanem miał własne oświetlenie elektryczne. Powyżej Staszeczkówki, na rogu Krupówek i Kościuszki, stoi hotel Giewont. Dalej na prawo wznosi się gmach hotelu Gazda w stylu lat 70., z charakterystyczną rzeźbą przed wejściem przedstawiającą górala z owieczką. Parterową część budynku od strony Krupówek zajmuje duża Cepelia i sklep z koszulami Wólczanki. Od strony ul. Zaruskiego, z której prowadzą główne drzwi do hotelu, wchodzi się do sklepu ze sprzętem sportowym i pamiątkami.

Zakopane

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *