Dworzec Tatrzański
Obok krupówek wznosi się ciemny gmach Dworca Tatrzańskiego, który kiedyś był siedzibą Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (nr 12).
Był niegdyś najważniejszą placówką kulturalną w Zakopanem. Na ścianie przed wejściem widnieje tablica poświęcona pamięci Klimka Bachledy, patrona przewodników tatrzańskich. Pierwsza siedziba Towarzystwa Tatrzańskiego mieściła się w tym samym miejscu, drewnianym budynku, postawionym w 1881 r. Gościli tu słynni przybysze – Modrzejewska, Sienkiewicz, Paderewski – którzy występowali na scenie Dworca. Ponadto mieściły się tu biblioteka i kasyno. Nieszczęśliwym trafem drewniana budowla spłonęła w 1900 r. Po burzliwych dyskusjach na temat zasadności posiadania przez Towarzystwo okazałej siedziby zdecydowano, że trzeba jednak budować i w 1903 r. otwarto nowy murowany Dworzec Tatrzański ze szklaną werandą, który miał być pierwszą próbą zastosowania stylu zakopiańskiego w budownictwie murowanym. Architektem był Wandalin Beringer. Po kolejnym pożarze w 1993 r., który poczynił znaczne szkody, w budynku trwa remont. Dziś przy Krupówkach 12 mieści się zakopiański odział PTTK.
Z powrotem do Krupówek można zejść mostkiem na potoku Foluszowym koło Dworca Tatrzańskiego. Po drugiej stronie ulicy widać wąski przesmyk pomiędzy domami, biegnący w kierunku wschodnim. Jest to jedno z dojść do ulicy Zborowskiego, przy której mieści się klub MPiK.
Przy Krupówkach nr 11 wznosi się duży drewniany dom, będący w trakcie remontu. Jest to dawny pensjonat Staszeczkówka wybudowany w 1896 r. przez Jana Gąsienicę Staszeczka. Jako jeden z pierwszych w Zakopanem miał własne oświetlenie elektryczne. Powyżej Staszeczkówki, na rogu Krupówek i Kościuszki, stoi hotel Giewont. Dalej na prawo wznosi się gmach hotelu Gazda w stylu lat 70., z charakterystyczną rzeźbą przed wejściem przedstawiającą górala z owieczką. Parterową część budynku od strony Krupówek zajmuje duża Cepelia i sklep z koszulami Wólczanki. Od strony ul. Zaruskiego, z której prowadzą główne drzwi do hotelu, wchodzi się do sklepu ze sprzętem sportowym i pamiątkami.