Atrakcje Zwiedzanie Zabytki

Harnasie

kuba
kuba
13 lipca, 200013 lipca, 2019

HARNASIE

Balet ten jest największym dziełem muzyki poważnej opartym na motywach muzyki góralskiej. Jest uznawany za najważniejszy utwór Szymanowskiego, choć on sam traktował go dość marginalnie. W rzeczy samej w Harnasiach można usłyszeć podhalańskie nuty w miarę nieprzetworzone. Libretto napisali Helena Rojówna – rodowita góralka i jej mąż, Mieczysław Rytard – dziennikarz i literat. Fabuła stanowiąca pretekst do muzycznej warstwy Harnasi jest nieskomplikowana: miłość zbójnika i góralki, o początku namiętnym i tragicznym końcu. Prapremiera, która nastąpiła w 10 lat po rozpoczęciu pisania dzieła przez Szymanowskiego, miała miejsce w Pradze w 1955 r. Rok później odbyła się paryska premiera baletu w Grand Opera. w Polsce zaś Harnasie zabrzmiały po śmierci autora w 1938 r. w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Warto wspomnieć postać zajmującą w dziejach tego baletu rolę szczególna, a mianowicie odtwórcę głównej roli podczas premiery francuskiej, gwiazdę opery paryskiej, Rosjanina z pochodzenia, wielkiego przyjaciela Szymanowskiego – Serga (lub Sergiusza) Lifara którego podobiznę znajdziecie w Atmie w sali z fortepianem. Lifar szykując się do roli harnasia, przyjechał w 1935 r. do Zakopanego, aby przypatrywać się tańczącym góralom. Po raz drugi odwiedził miasto w 1976 r., przybywając na otwarcie muzeum Szymanowskiego. W ten sposób Obrochtowie byli chrzestymi muzycznej części dzieła, a natchnieniem tanecznym był słynny ówczesny tancerz -Wojciech Wawrytko.

Z jednym z Wawrytków wiąże się stare góralskie przysłowie: Jedź tak, jak Wawrytko, co po złej drodze wartko jechał, coby się jej jak najwarciej pozbyć, a po dobrej jechał powoli, coby jej jak najdłużej użyć.

Zakopane

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *