Atrakcje Zwiedzanie Zabytki

Hotel Morskie Oko

kuba
kuba
Lipiec 9, 2000Lipiec 9, 2019

Hotel Morskie Oko

Za domem Leistena stoi duży budynek hotelu Morskie Oko (Krupówki 30). Jest to sporej wielkości kombinat gastronomiczny, który w całości można objąć wzrokiem, będąc po drugiej stronie w pewnej odległości. Zawsze łatwo do niego trafić dzięki dużemu świecącemu w nocy szyldowi. W dawnych czasach pełnił rolę hotelu oraz szczycił się jedyną w Zakopanem – ale za to jaką! – sceną teatralną.

Historia tego miejsca jest dość tajemnicza i gdyby nie fakt, że jesteśmy realistami, można by pomyśleć, że ciąży nad nim jakieś fatum. Pierwszy dom, który stał w tym miejscu, nazywał się Jadwinówka i mieścił pracownię Stanisława Witkiewicza. W 1893 r. spłonął razem z wieloma obrazami i szkicami. W 1897 r. Władysław Dzikiewicz wybudował drewniany hotel Morskie Oko, ale ten spłonął zaledwie dwa lata później w wielkim pożarze Krupówek, który pochłonął środkową część zabudowy ulicy. Dzikiewicz nie dał za wygraną, zwłaszcza że był podejrzewany o spowodowanie pożaru w celu uzyskania odszkodowania i w 1900 r. postawił największy wówczas budynek w Zakopanem – murowany dwupiętrowy hotel Morskie Oko z restauracją, cukiernią, werandą i z salą widowiskowo-balową. W projektowaniu brał udział twórca stylu zakopiańskiego, który namalował na kurtynie teatralnej widok Morskiego Oka. Scena hotelu zasłynęła występami gwiazd polskiego teatru, kabaretu, opery. W czasach współczesnych gościli znani aktorzy, piosenkarze, poeci, muzycy, satyrycy. Wystawiał tu sztuki Stanisław Ignacy Witkiewicz. Morskie Oko było także popularnym miejscem spotkań polityków, naukowców, społeczników i śmietanki towarzyskiej.

Rozkwit przeżywało w dwudziestoleciu międzywojennym w epoce dixie-landów i dancingów. Po remoncie przeprowadzonym w latach 30. w tajemniczy sposób zapodziała się witkiewiczowska kurtyna, a loże sali teatralnej sprzedano proboszczowi z Zębu na konfesjonały. W końcu lat 50. przerobiono Morskie Oko – zlikwidowano werandę i dobudowano trzecie piętro. Ostatnio również przeprowadzano remont.

Dziś na parterze funkcjonuje duży coctail-bar, drink-bar, Sam Bar, Night Club. Disco, a w piwnicach Jazz Club. Są projekty przywrócenia na piętrze sali teatralnej.

Zakopane

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *