Hotel Morskie Oko

Hotel Morskie Oko

Za domem Leistena stoi duży budynek hotelu Morskie Oko (Krupówki 30). Jest to sporej wielkości kombinat gastronomiczny, który w całości można objąć wzrokiem, będąc po drugiej stronie w pewnej odległości. Zawsze łatwo do niego trafić dzięki dużemu świecącemu w nocy szyldowi. W dawnych czasach pełnił rolę hotelu oraz szczycił się jedyną w Zakopanem – ale za to jaką! – sceną teatralną.

Historia tego miejsca jest dość tajemnicza i gdyby nie fakt, że jesteśmy realistami, można by pomyśleć, że ciąży nad nim jakieś fatum. Pierwszy dom, który stał w tym miejscu, nazywał się Jadwinówka i mieścił pracownię Stanisława Witkiewicza. W 1893 r. spłonął razem z wieloma obrazami i szkicami. W 1897 r. Władysław Dzikiewicz wybudował drewniany hotel Morskie Oko, ale ten spłonął zaledwie dwa lata później w wielkim pożarze Krupówek, który pochłonął środkową część zabudowy ulicy. Dzikiewicz nie dał za wygraną, zwłaszcza że był podejrzewany o spowodowanie pożaru w celu uzyskania odszkodowania i w 1900 r. postawił największy wówczas budynek w Zakopanem – murowany dwupiętrowy hotel Morskie Oko z restauracją, cukiernią, werandą i z salą widowiskowo-balową. W projektowaniu brał udział twórca stylu zakopiańskiego, który namalował na kurtynie teatralnej widok Morskiego Oka. Scena hotelu zasłynęła występami gwiazd polskiego teatru, kabaretu, opery. W czasach współczesnych gościli znani aktorzy, piosenkarze, poeci, muzycy, satyrycy. Wystawiał tu sztuki Stanisław Ignacy Witkiewicz. Morskie Oko było także popularnym miejscem spotkań polityków, naukowców, społeczników i śmietanki towarzyskiej.

Rozkwit przeżywało w dwudziestoleciu międzywojennym w epoce dixie-landów i dancingów. Po remoncie przeprowadzonym w latach 30. w tajemniczy sposób zapodziała się witkiewiczowska kurtyna, a loże sali teatralnej sprzedano proboszczowi z Zębu na konfesjonały. W końcu lat 50. przerobiono Morskie Oko – zlikwidowano werandę i dobudowano trzecie piętro. Ostatnio również przeprowadzano remont.

Dziś na parterze funkcjonuje duży coctail-bar, drink-bar, Sam Bar, Night Club. Disco, a w piwnicach Jazz Club. Są projekty przywrócenia na piętrze sali teatralnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.