I wojna światowa i 20-lecie międzywojenne

I wojna światowa i 20-lecie międzywojenne

Wybuch I wojny światowej zastał rozpolitykowaną atmosferę. Pod Giewontem przewijał się korowód członków rozmaitych partii, od Marchlewskiego po Piłsudskiego. Podhalanie zasilili Legiony Piłsudskiego kompanią strzelecką. Po odzyskaniu niepodległości 1 XI 1918 r. powstała Rada Narodowa ze Stefanem Żeromskim na czele. Utworzono efemeryczną Rzeczpospolitą Zakopiańską. Tuż po wojnie, w związku z rozpadem monarchii austro-węgierskiej, Polska ustaliła południowe granice.

Nie odbyło się bez konfliktów, w które aktywnie włączyli się Zakopiańczycy.

W wolnym kraju popularność miejscowości dalej wzrastała. Lata międzywojenne obfitowały w różnego rodzaju inwestycje. Zakopane – wciąż jeszcze mając status wsi –  wzbogaciło się o elektryczne oświetlenie ulic, stylowy gmach Muzeum Tatrzańskiego, wielką skocznię na Krokwi, nowe kino, dworzec autobusowy itd. W 1933 r. otrzymało upragnione prawa miejskie.

Z typowego uzdrowiska przekształciło się w ośrodek sportowy i kulturalny. Zaczęły przybywać tu rzesze amatorów turystyki, taternictwa, narciarstwa, miłośnicy sztuki oraz koneserzy rozrywki i życia towarzyskiego. Miasto było przed wojną dwukrotnym (1926,1939) organizatorem narciarskich mistrzostw świata FIS (Federation Internationale de Ski). Spośród wydarzeń artystycznych wymienić należy działalność Stanisława Ignacego Witkiewicza, jego Teatr Formistyczny oraz Firmę Portretową. Na półmetku dwudziestolecia międzywojennego w 1928 r. do Zakopanego, które liczyło 17 tys. mieszkańców, przybywało ok. 50 tys. gości. Powstała zbudowana w pół roku kolej linowa na Kasprowy Wierch i linowo-terenowa na Gubałówkę. Utwardzono drogę do Kuźnic i wybudowano wiele nowoczesnych szkół. Rozpoczęto organizację kanalizacji miejskiej i oczyszczalni ścieków, notabene kanalizacji nie ukończono do dziś, a oczyszczalnia z 1928 r. działała do lat 60.

Gwoździem sezonu letniego 1928 r. były wyścigi organizowane przez Automobilklub Krakowski, w których wzięło udział około 1000 aut i motocykli. Trasa wyścigu prowadziła z Zakopanego do Morskiego Oka. Obyło się bez wypadków. W tymże roku liczba stałych mieszkańców Zakopanego wynosiła 12 tys.

W 1930 r. odbył się w Zakopanem zjazd członków PEN-CLUBU. Uczestniczyli w nim miedzy innymi: John Galsworthy – pisarz angielski, noblista, autor m in. Sagi rodu Forsytów, Jules Romains – Francuz, twórca unanimizmu, Ernst Toller – niemiecki pisarz antyfaszystowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.