Informator o Zakopanem

Lokalne rozgłośnie radiowe

RADIO ALEX – NON STOP 24 CODZ.
NA DOBĘ, UL. KRUPÓWKI 48,
w/fax 2066222.

Nadaje na paśmie UKF 72,26 MHz i 106,3 MHz. Serwisy informacyjne, wiadomości lokalne, informacje dotyczące pogody i sytuacji w górach oraz msze św. i koncerty życzeń.
Specyfika Aleksa polega na tym, że w dużej mierze jest to radio o góralach dla górali, stąd transmisje archiwalnych posiadów góralskich (w śr. i pt. w godz. 17.00-18.30), muzyka ludowa, gawędy.

Prasa lokalna

TYGODNIK PODHALAŃSKI
ul. Kościuszki 3, tel./fax 2013000.
Jest najważniejsza lokalną gazetą, która ukazuje się równocześnie na Podhalu i w Chicago. Dostępny w kioskach i sprzedawany przez ulicznych gońców. Wiadomości lokalne, pogoda, kronika policyjna, sport, kolumna towarzyska, program RTV z uwzględnieniem TV kablowej i satelitarnej, ciekawostki i artykuły oraz informator kulturalny i ogłoszenia o usługach. W sezonie obszerny informator dla turystów.

GAZETA ZAKOPIAŃSKA W GAZECIE KRAKOWSKIEJ
ul. Krupówki 22, tel.205053.
Dziennik zawierający najważniejsze bieżące wiadomości i komentarze oraz część informacyjną.

TATRY – KWARTALNIK TATRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO
ul. Chałubińskiego 42a, tel.63205.
Starannie wydawany, z kolorowymi fotografiami, zawiera artykuły o tematyce tatrzańskiej.

Zakupy

Zakupy w Zakopanem to nic trudnego -wystarczy przejść się Krupówkami, gdzie jeden przy drugim usadowiły się sklepy wszelkich branży i standardów, albo iść na targ (Droga na Gubałówkę) i już w zasięgu ręki ma się warzywa, owoce, nabiał i inne frykasy. Ostatnio pojawia się także coraz więcej ulicznych sprzedawców wszystkiego, wystawiających towary przy Krupówkach. Dla stałych mieszkańców Zakopanego zakupy mają w sobie coś z wielkiej improwizacji, bowiem z dnia na dzień sklepy zmieniają branżę bądź właściciela i dlatego na przykład wczorajsza cukiernia może okazać się dzisiejsza pizzerią albo na odwrót. Innym typowym zjawiskiem jest wierność zakopiańczyków w stosunku do dawnych nazw sklepów lub lokali, które zmieniły właściciela oraz miano. Dlatego drodzy przyjezdni, nie dziwcie się, kiedy na pytanie o nazwę nowego sklepu nie otrzymacie odpowiedzi lub zostaniecie wprowadzeni niechcący w błąd.

W Zakopanem jest wiele rzeczy, które warto kupić – doskonały sprzęt sportowy, kapcie skórzane, skóry, ciupagi i inne pamiątki góralskie. Towarem godnym szczerego polecenia są wyroby Mleczarni Zakopiańskiej, dostępne we wszystkich sklepach spożywczych (serki, masło, lody, kefiry, jogurty itd.j.

Większość sklepów jest otwarta w godz. 10.00-18.00.

Targ

Znajduje się w kierunku zachodnim od Drogi na Gubałówkę, działa codziennie od świtu do zmierzchu, najniższe ceny artykułów spożywczych, warzywa i owoce oraz wielki wybór odzieży, skarpet, skór, towarów z WPN itp.

Domy towarowe:
•SDH Granit, ul. Kościuszki 3;
•Zawrat, ul. Krupówki 22.

Największy wybór oscypków i serów owczych znajdziesz na targu.

Regionalne

•Limba, ul. Kościeliska 1, czynny codziennie od pn. do sb. w godz.10.00-18.00.
Bogato zaopatrzony w oryginalne stroje góralskie, produkowane w Zakopanem. Tani wariant pełnego męskiego stroju kosztuje 500 z), drogi wariant – 1200 zt, stroje kobiece są tańsze. Można kupić oryginalne skórzane kierpce, takie jakie noszono przed 100 laty (powyżej 100 zł) oraz: chusty, serdaki, torby, koce, kapelusze, ciupagi, obrazki na szkle i inne pamiątki.

Księgarnie

Największy wybór książek znajdziesz na Krupówkach, gdzie jest bardzo wiele księgarni i ulicznych punktów sprzedaży książek oraz widokówek.

•Tania Książka, ul. Krupówki 77;

• Antykwariat turystycznym Domu Turysty przy ul. Zaruskiego, czynny w godz. 10.00-18.00. Bogato zaopatrzony w stare i nowe wydawnictwa turystyczne, mapy, przewodniki i czasopisma; niedrogi;

• Sklep muzyczny 9-tka, koto Staszeczkówki. Łatwo poznać po tłumku kotłujących się przed sklepem długowłosych osobników w skórach; bardzo oryginalne rozwiązanie wnętrza, kasety magnetofonowe i CD z muzyką rockową, metalową, punkową i ogólnie młodzieżową, oprócz kaset – niesamowite podkoszulki i akcesoria niezbędne do dawania czadu (pasy, pierścienie, maczugi itp.), obok drugi sklep muzyczny z muzyką spokojniejszą, klasyczną i rozrywkową.

DOBRE RADY
• Strzeż się kieszonkowców grasujących najczęściej w okolicach Krupówek i targowiska.

•Przed wyjściem na wycieczkę lub do miasta wszelkie cenne przedmioty (biżuterię, sprzęt fotograficzny, kamery itp.) daj na przechowanie do recepcji hotelu lub pensjonatu, w którym mieszkasz.

•Samochody parkuj na strzeżonych parkingach, nie zostawiaj w nich, ani w bagażniku, sprzętu sportowego, fotograficznego i innych cennych przedmiotów.

•Pilnuj dzieci – lubią się gubić.

•Jedź ostrożnie – w górach nie ma żartów.