Jaszczurówka

Jaszczurówka

Po przebyciu 1/3 drogi dochodzisz do odbijającej w lewo odnogi ulicy Balzera (zaznaczonej drogowskazami), która prowadzi do pola namiotowego U Maćka.

Następnie droga przecina Potok Olczyski, wzdłuż którego w kierunku południowym wije się ścieżka do Doliny Olczyskiej. Jeszcze tylko ostry zakręt szosy na prawo i wylania się z gąszczy świerków kaplica na Jaszczurówce, niczym pagoda na tle drzew sakury z drzeworytów Hokusaia. Jest to kolejny przykład architektury stylu zakopiańskiego, który pozwala ocenić wielkość projektu Witkiewicza. Bo tylko człowiek ogarnięty pasją i miłością do góralszczyzny mógł w tak niewielkiej budowli zawrzeć tak wiele piękna i uroku.

Kaplica na Jaszczurówce

Kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego została ufundowana przez rodzinę Uznańskich, zaprojektował ją Stanisław Witkiewicz. Nazwa przysiółka Jaszczurówka, stosowana także do nazywania obiektu, pochodzi od licznie występujących tu niegdyś salamander plamistych, zwanych przez miejscową ludność jaszczurami. Kaplica należy do parafii na Cyrhli i opiekują się nią księża marianie.

Choć jest to jedna z najmniejszych świątyń w Zakopanem, przy niej wszystkie nowoczesne kościoły, i ten z Krzeptówek, i z Parceli Urzędniczych, wydają się wielkimi, zimnymi hangarami. Kaplicę, powstałą w 1906 r., wybudowano z drewna świerkowego bez użycia gwoździ. Stawiali ją miejscowi górale, obdarzając tym, co w góralskim budownictwie najpiękniejsze. Wchodzi się po schodkach na taras otoczony arkadowymimi podcieniami. Nad wejściem pod osobnym daszkiem siedzi drewniany Chrystus Frasobliwy i „liczy” wiernych. Okna i drzwi kaplicy mają bogato rzeźbione futryny. Całość kryje dwuspadowy dach gontowy, nad którym dominuje wieżyczka zakończona krzyżem i sygnaturką w kształcie lilii. Harmonię całej budowli o podstawie czworokąta narusza – ale bez najmniejszego szwanku – przybudówka będąca wejściem do zakrystii i na klatkę schodową, wiodącą do pokoiku księży na pięterku.

Wnętrze to prawdziwe arcydzieło sztuki góralskiej. Pierwsze wrażenie, jakie się odbiera po przekroczeniu progu, to ciepło bijące od masy drewna. W drugiej kolejności zauważa się prostotę wystroju, potem dostrzega się precyzję i mistrzostwo rzeźb oraz ornamentów. Jeśli ktoś nie spotkał się dotąd z koronkami z drewna, tutaj ma po temu okazję. Ołtarz główny przypomina kształtem chatę góralską; nad nim dominuje wizerunek Chrystusa z obnażonym sercem. Po obydwu stronach mienią się witraże – z prawej Matka Boska Częstochowska z godłem Polski, z lewej Matka Boska Ostrobramska z herbem Litwy. W połowie sufitu zawieszono masywny, pięcioramienny dębowy żyrandol. Kaplica otwarta jest przez wszystkie dni tygodnia od 10.00 do 17.00, ale najlepiej zwiedzać ją w dni powszednie, kiedy jest stosunkowo mało ludzi. Przy niej funkcjonuje galeria obrazów na szkle, która znajduje się w piwnicy po lewej stronie od wejścia i czynna jest codziennie od lipca do września. Tutaj wystawiają często swoje prace artyści zakopiańscy, traktujący to miejsce jako swoistą świątynię sztuki.

W Jaszczurówce odbywa się wiele ślubów, zawieranych zwłaszcza przez pary międzynarodowe. Bliżej zainteresowani historią kaplicy lub galerii mogą się śmiało zwrócić do rezydujących przy niej (na pięterku) gościnnych, życzliwych księży.

Szosa, którą przyszedłeś do Jaszczurówki, wije się dalej ostrymi zakrętami w górę, ku Cyrhli. By zaoszczędzić sobie smrodu spalin i ryzyka potrącenia przez nietutejszego kierowcę, najlepiej przejść na tyły kaplicy i umiarkowanie stromą ścieżką przez las błyskawicznie pokonać stok, wychodząc na bezpieczniejszy odcinek szosy, skąd bardzo niedaleko do Toporowej Cyrhli. Powodem, dla którego warto się było trochę zasapać, jest wspaniały widok na okolice i parę starych zagród. Charakterystycznym motywem Cyrhli jest doskonale widoczny z innych rejonów Zakopanego, jasny, prawie ukończony kościół marianów. Z powrotem do miasta można dostać się PKS-em lub bu-sem powracającym z Morskiego Oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.