Kino Sokół

Kino Sokół

Po przeciwnej stronie placu Niepodległości, ściśle na ulicy Orkana, mieszczą się dwa ważne obiekty miejskie – remiza strażacka i kino Sokół. Gmach kina z 1929 r. stoi bokiem do ulicy. Na prawo od drzwi wejściowych wisi tablica z aktualnym repertuarem. Najczęściej wyświetlane są nowości i kasowe hity, rzadko trafia się coś z klasyki i filmu artystycznego. Można więc liczyć na film akcji, coś z programu młodzieżowego albo stosunkowo świeży melodramat.

W sezonie pierwszy seans może rozpoczynać się o 16.00, ostatni o 22.00. Kino jest dość duże, ale ma niewygodne fotele. W chłodniejsze wieczory jest zimno. Lata świetności niestety poza nim.

Kino podlegało zakopiańskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Po wojnie funkcjonowało jako Giewont, aby nie prowokować skojarzeniami z reakcyjną tradycją stowarzyszenia. Celem towarzystwa była popularyzacja kultury fizycznej i działalność artystyczna. W latach międzywojennych Sokół, który specjalizował się w narciarstwie, chciał rozszerzyć swój image o elementy patriotyczne i paramilitarne. W kinie głównie wyświetlano filmy, ale od czasu do czasu odbywały się także imprezy muzyczne. Pierwszym ważniejszym wydarzeniem, które było transmitowane przez radio i miało miejsce w lutym 1939 r. byt koncert poświęcony 30. rocznicy śmierci Mieczysława Karłowicza.

Po ruchu przy wejściu do budynku kinowego od strony ul. Orkana i po odnowionym napisie widać, że organizacja się reaktywowała.