Koleje linowe

Koleje linowe

Państwowe Koleje Linowe mają siedzibę przy Krupówkach nr 48. W godz. 8.00-14.00 sprzedawane są bilety dla grup. Bilety dla osób indywidualnych można kupić przy stacjach kolejek linowych.

Na Kasprowy Wierch

Cud techniki międzywojennej w Tatrach trzyma się nieźle i sam w sobie stanowi atrakcję turystyczna. Jazda trwa około 20 minut wraz z przesiadka na Myślenickich Turniach. Wagoniki zabierają jednorazowo 30 osób, przy pełnej frekwencji kursują co 10 minut, jednak w sezonie chętnych jest zawsze o wiele więcej niż miejsc. Najlepiej wstać wczesnym rankiem i osobiście stawić się w Kuźnicach. Bilety w przedsprzedaży prowadzonej przez Orbis są droższe o około 30%, a w siedzibie PKL przy ul. Krupówki 48 nie obsługuje się turystów indywidualnych. Kolej kursuje od 7.30 (z wyjątkiem miesięcy zimowych, gdy zaczyna pół godziny później). Oczywiście, dużo zależy od pogody i jeżeli prognoza przewiduje halny, lepiej zrezygnować z kolejki i wybrać inna trasę. Ceny biletów obowiązujące w końcu 1998 r. przedstawiały się następująco:

32 zł bilet normalny w obie strony, 15 zł bilet ulgowy w obie strony lub normalny w jedna stronę, 11 zł bilet ulgowy w jedną stronę. Ulgi przysługują dzieciom od lat 4 oraz młodzieży szkolnej i akademickiej po okazaniu legitymacji.

Orientacyjne terminy konserwacji kolejki: 10 V-20IV oraz 20 X-15 XII.

Dokładne terminy przerw i ograniczeń kursów podawane są w komunikatach na stacjach oraz lokalnych środkach masowego przekazu.

Na Hali Gąsienicowej

Kolejka przeznaczona jest dla narciarzy; jeździ dla co najmniej 10 osób, przy pełnej frekwencji jednoosobowe krzesełka kursują w ruchu ciągłym.

Przerwa konserwacyjna trwa od 10 maja do 15 grudnia. Ceny biletów: za 9 minut jazdy zapłacimy 4 zł. Jednorazowy bilet uprawniający do przejazdu poza kolejnością kosztuje 5 zł, dziesięcio przejazdowy karnet – 40 zł, a za całodzienną kartę trzeba zapłacić 45 zł. Wszystkie zachowują ważność jedynie w dniu datowania i sprzedawane są w ograniczonej liczbie.

Na Hali Goryczkowej

Krzesełka dwuosobowe, potrzeba co najmniej 20 osób, aby kolejka ruszyła w swoją czternastominutową podróż. Przerwy konserwacyjne oraz jazda poza kolejnością podobnie, jak w przypadku kolejki na Gąsienicowej.

Butorowy Wierch

Krzesełka dwuosobowe jadą 14 minut latem i 18 zimą, co godzinę lub co najmniej dla 10 osób.

Okresy konserwacji: 10-20 kwietnia i 2-30 listopada. Bilet kosztuje 3 zł i nie ma żadnych ulg.

Gubałówka

Wagony 80-osobowe jadą ok. 5 min, co 30 min lub co najmniej dla 20 osób; przy pełnej frekwencji co 8 min. Cena biletu normalnego w obie strony wynosi 12 zł, normalny w jedną stronę kosztuje 6 zł. Ulgowe odpowiednio o połowę tańsze.