Kultura i rozrywka w Zakopanem

Teatr

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, tel.2068297, fax 2068424;
bilety do nabycia w kasie teatru na godzinę przed spektaklem lub od wt. do sb. w siedzibie Orbisu przy Krupówkach 22 w godz. 10.00-14.00.

Kino

Sokół, ul. Orkana 2 koło pl. Niepodległości, tel.2014040
Średniej pojemności, dość wysłużone kino z niezbyt wygodnymi krzesłami; w repertuarze przeważają nowości i hity; stosunek liczby wyświetlanych filmów amerykańskich do innych 80 do 20; seanse trzy razy dziennie o godz. 16.00,18.00 i 20.00, ale zdarzają się dodatkowe rano lub ogodz. 22.00; bilety w kasie kinowej.

Klub Międzynarodowej Książki i Prasy
ul. Zborowskiego 2, tel.2063205
Odczyty, prelekcje, wystawy, czasopisma; na parterze sklep numizmatyczny i filatelistyczny.

Muzyka

• Występy kapel góralskich z Podhala i z innych górskich regionów świata można zobaczyć podczas Festiwalu Ziem Górskich. Zasadniczo koncerty odbywają się w wielkim namiocie ustawianym na Równi Krupowej, ale także można natknąć się na koncerty poszczególnych zespołów w siedzibie Związku Podhalan przy ul. Kościuszki, przed SDH Granit, w innych miejscach ul. Kościuszki. W ciągu roku miejscowe kapele, poza okolicznościowymi występami, najczęściej grywają w restauracjach regionalnych: w Chacie Zbójnickiej, U Wnuka, w Redykolce, w Drink Barze w piwnicach Morskiego Oka.

•W namiocie, stawianym w sezonie letnim na Równi Krupowej, rozbrzmiewa różna muzyka. Koncertują tu z równym powodzeniem Czerwone Gitary, jak i zespoły rockowe oraz artyści estradowi.

•Bardziej kameralny nastrój odnajdziesz na scenach teatru przy Chramcówkach – dużej im. Witkacego, i tej mniejszej, im. Atanazego Bazakbala. Znakomitymi gośćmi teatru byli między innymi: Marek Grechuta, Krystyna Prońko, Stanisław Sojka, Kora, Zbigniew Namysłowski.

•Muzykę poważną usłyszysz najczęściej w Atmie, w BWA, w galerii na Kozińcu.

Imprezy cykliczne

DOROCZNY MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU ZIEM GÓRSKICH

W sierpniu; wielka impreza folklorystyczna z udziałem krajowych i zagranicznych zespołów, wówczas atmosfera miasta przybiera postać ogólnoulicznego festynu rozbrzmiewającego muzyka; w różnych miejscach można natknąć się na egzotycznych, ciekawych artystów; informacje w prasie, na plakatach, w Związku Podhalan i w BIT.

ŚWIĘTO GÓR

W sierpniu; wielka impreza regionalna składająca się z wielu drobniejszych, niekiedy trwających jednocześnie, organizowana przez Związek Podhalan; doskonała okazja do poznania wielu aspektów folkloru i zwyczajów górali; informacje, jak w przypadku festiwalu.

JESIEŃ TATRZAŃSKA

Wrzesień-listopad – impreza regionalna, w jej ramach wiele koncertów muzyki ludowej, poważnej, sakralnej.

ZBÓJNICKI ZBYRCOK

Czerwiec – regionalna impreza folklorystyczna.

POSIADY GÓRALSKIE

Odbywają się co wtorek o godz. 19.00 w świetlicy Swarna przy ul. Kościuszki 4 na I piętrze; uczestniczą w nich znani mieszkańcy Zakopanego i goście, można poznać przedstawicieli słynnych góralskich rodów, posłuchać kapeli; wstęp wolny dla każdego.

TOWARZYSTWO MUZYCZNE im. KAROLA SZYMANOWSKIEGO

Powstało w 1977 r. aby propagować muzykę Szymanowskiego i wiedzę o epoce, w której żył. Siedzibą towarzystwa jest willa Atma przy Kasprusiach 19, ®14554, godziny urzędowania -13.30-16.00. Towarzystwo organizuje imprezy cykliczne w Atmie, w galerii Kulczyckich na Kozińcu i w BWA przy Krupówkach. Uczestnikami występów są artyści z Polski i z zagranicy. O programie danej imprezy można dowiedzieć się w siedzibie towarzystwa, z prasy, plakatów lub w BIT. Oto imprezy stałe, organizowane przez Towarzystwo Muzyczne:
•Festiwal Dni Muzyki Karola Szymanowskiego – zawsze na początku lipca, poza popisami muzycznymi konkursy wiedzy o Karolu Szymanowskim;
•Wieczory w Atmie – w ciągu roku około 10 koncertów;
•Marcowe Wieczory Kameralne – koncerty poświęcone rocznicy śmierci kompozytora;
•Jesienne Spotkania Muzyczne – na początku października;
• Koncerty okolicznościowe z okazji 3 maja, 11 listopada, 1 września -bezpłatne.

Życie nocne

DYSKOTEKI
•Morskie Oko, ul. Krupówki 30, jazz-club,disco;
• Sam Bar, najbardziej popularna wśród młodzieży;
• Wierchy, ul. Tetmajera 2.
• Ekskluzywne, zaspokajające wyrafinowane potrzeby nocnych balangowiczów:
•Pstrąg, ul. Jagiellońska 18, disco, night-club;
• Dawtf, ul. Kasprusie 7, night-club, disco;
•Hotel Orbis – Kasprowy, na Polanie Szymoszkowej.

DANCINGI
• Drink Bar, w piwnicach Morskiego Oka przy Krupówkach 30. Codziennie dancing w godz. 21.00-2.00;
• Watra, ul. Tetmajetra 1. Lokal, w którym z upodobaniem bawi się średnie i starsze pokolenie.