Muzeum Jana Kasprowicza

Muzeum Jana Kasprowicza

Muzeum Jana Kasprowicza czynne jest od wt. do nd. w godz. 10.15-15.15. W trzech pokojach – salonie, jadalni i sypialni, urządzonych tak, jakby od 1926 r. nic się nie zmieniło, eksponowane są przedmioty i pamiątki po Kasprowiczach: książki, rękopisy, obrazy, fotografie, piękne meble, także góralskie. W salonie nad stolikiem wiszą zasuszone kwiaty oprawione w ramkę, które Maria Kasprowiczowa zerwała w dniu śmierci męża. Wśród portretów znajdują się trzy autorstwa Witkacego.

W dawnej bibliotece Kasprowicza urządzono galerię obrazów Władysława Jarockiego, męża jednej z córek Kasprowicza. Są to głównie pogodne portrety rodzinne i obrazy o tematyce góralskiej (także huculskiej). Przy muzeum ma siedzibę Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, organizujący na Harendzie spotkania, wieczory poetyckie i odczyty poświęcone patronowi.

Jan Kasprowicz pochodził z Kujaw. Urodził się w 1860 r. w wielodzietnej, ubogiej rodzinie. Od młodych lat wędrował po różnych szkołach i uczelniach. Zaliczył Poznań, Opole, Racibórz oraz uniwersytety w Lipsku i Wrocławiu. Po studiach przeszedł fascynacje socjalizmem, która jednak minęła po odsiadce w pruskim wiezieniu. Pierwsze małżeństwo Kasprowicza ze starszą o 8 lat Teodozja Szymańską trwało zaledwie pięć miesięcy. Druga żona, Jadwiga Gąsowska, która obdarzyła go dwiema córkami – Janiną i Anną, po dziewięciu latach małżeństwa odeszła do Stanisława Przybyszewskiego. Mimo rodzinnych niepowodzeń Jan Kasprowicz piął się po szczeblach kariery, osiągając wiele – został uznanym poetą, tłumaczem literatury angielskiej, greckiej i niemieckiej, krytykiem i poliglotą. Piastował stanowisko profesora na uniwersytecie we Lwowie.

Śledząc jego twórczość, można wyodrębnić okres naturalizmu z przeważającą tematyka chłopską, następnie symbolizmu, w duchu którego powstał przepiękny poemat Krzak dzikiej róży, oraz prymitywizmu sięgającego do folkloru. Twórczość poetycka Kasprowicza określana była jako pogodna i afirmująca świat. W 1907 r. poeta spotkał we Włoszech wielką miłość życia – młodszą o dwadzieścia siedem lat Rosjankę, Marie Wiktorowną Bunin.

Do Zakopanego Kasprowicz zaczął przyjeżdżać w wieku 31 lat. Inspirowały go góry i mieszkańcy wsi. Udzielał się także jako działacz społeczny. W 1923 r. kupił Harendę i mieszkał tu aż do śmierci w 1926 r.