Ulica Sienkiewicza
Z dojściem do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza (za mostkiem), obwarowanego małymi sklepikami spożywczymi, może zrodzić się pokusa odbicia w lewo. Czemu nie?
Ul. Sienkiewicza jest dobrym skrótem: do góry, w kierunku południowym prowadzi do ul. Witkiewicza, a na dół na północ do Nowotarskiej.
Ul. Sienkiewicza nosi miano po autorze Krzyżaków dopiero od 97 lat. Przedtem nazywano ją Nad Bystrą – od płynącego obok potoku.
Skręcając w lewo w ul. Sienkiewicza, można zobaczyć po prawej stronie (nr 5) popielatą willę Lutnia z czterema białymi kolumnami od frontu. Tu przez ostatni rok życia mieszkał Mieczysław Karłowicz – kompozytor, fotograf i taternik; jego imieniem nazwano zakopiańską szkołę muzyczną stojącą nieco dalej, przy Sienkiewicza 12.
W 1894 r. letnicy i mieszkańcy Zakopanego mieli okazje usłyszeć, za sprawa księdza Kaszlewskiego, po raz pierwszy fragmenty 0uo Vads – najnowszej, choć jeszcze nieukończonej powieści mistrza. Proboszcz, chcąc pomnożyć fundusze na budowę nowego kościoła, poprosił Sienkiewicza o płatny występ. Po odczytaniu, które miało miejsce w Dworcu Tatrzańskim, najpierw zaległa cisza, a potem wybuchły brawa i polały się łzy wzruszenia.
Galeria Henryka Burzca
Po minięciu domu wczasowego Halny, pomalowanego na kolor pożółkłych liści, warto przejść na drugą stronę ulicy, aby ujrzeć niezwykły widok – obok malowniczej werandy domu nad Bystrą „tańczą” góral z góralką. Niezwykłość tkwi w tym, że dynamiczna para mierzy ze trzy metry wysokości i jest z kamienia. Tabliczka przy moście informuje, że wkraczasz na teren galerii Henryka Burzca -willa Chochlik ul. Piaseckiego 14 – pełnej kamiennych tworów stojących wokół domu i drewnianych rzeźb wewnątrz.
Prac Henryka Burzca nie trzeba szukać po muzealnych magazynach – są znane, jak rzeźba na frontonie hotelu Gazda przedstawiająca górala z owcami, czy Orbita przed Urzędem Miasta, przezwana przez Zakopiańczyków uchem naczelnika. Burzec jest autorem prac zdobiących nie tylko wnętrza, ale też przestrzenie i nagrobki. W galerii eksponuje głównie rzeźby w drewnie. W jednej z sal prace umieszczono w taki sposób, że aby obejrzeć każdą z bliska, trzeba przeciskać się przez gęsty las drewnianych form, o różnych przesłaniach i różnych historiach. Użytkowym, swojskim akcentem w tym gęsto zastawionym pomieszczeniu jest wielkie drewniane siedzisko, bardzo wygodne, na którym z powodzeniem zmieściłoby się dziesięciu zawodników sumo. Do galerii, czynnej śr.-pn. w godz. 10.00-18.00, można dotrzeć także od strony ul. Jagiellońskiej krótką uliczką Piaseckiego.
MIECZYSŁAW KARŁOWICZ (1876-1909)
Znany powszechnie jato kompozytor, autor pięknych pieśni: należał do wyśmienitych taterników. Przyczynił się do powstania TOPR-u i miał na swoim koncie pierwsze wejścia zimowe na Żółta Turnię, Wołoszyn i Kościelec. W trakcie samotnej wyprawy narciarskiej został przysypany przez lawinę w okolicy Małego Kościelca. Zginął w wieku 33 lat.
Ulica Sienkiewicza okazuje się ulicą spokojną, o jednolitym stylu zabudowy z przewagą starych willi, niektórych tak pięknych, jak ta pod nr. 31, po lewej stronie, o kunsztownym drewnianym zdobieniu nad balkonem. Sienkiewicza styka się z ulicami Nowotarską, Kościuszki, Chałubińskiego, Witkiewicza.