Ulica Zaruskiego

Ulica Zaruskiego

Bardziej przypomina plac – ma zaledwie 300 m długości i kończy się ślepo. Vis-a-vis Gazdy szarzeje północna ściana gmachu Poczty Głównej, przy której znajdziesz kilka aparatów telefonicznych na żetony i karty magnetyczne. Przed pocztą jest także postój taksówek. Idąc w głąb Zaruskiego na zachód, można dojść do miejsca, gdzie stoi niepozorny pomnik Ratownikom Górskim autorstwa Władysława Hasiora, ufundowany z okazji półwiecza istnienia TOPR. Na wprost pomnika, u zbiegu ul. Zaruskiego i Ogrodowej, w XIX-wiecznej willi Jagienka, mieszkał w latach 40. słynny zakopiański Pimek, czyli Józef Fedorowicz, zwany także Halnym Wiatrem. Z zawodu był meteorologiem, a z zamiłowania humorystą i aktorem, współzałożycielem Teatru Formistycznego Witkacego.

Ulica Ogrodowa w kierunku południowo-zachodnim doprowadza do ul. Orkana w pobliże willi Atma.

Sprzed pomnika TOPR doskonale widać wielkie daszysko – największy dach gontowy w Europie – Domu Turysty im. Mariusza Zaruskiego, stojącego przy Zaruskiego 5. Wprawdzie budynek wygląda tak, jakby się składał głównie z dachu i okien, ale jest w nim 640 miejsc do spania, bar, restauracja i inne udogodnienia oraz doskonała księgarnia i antykwariat turystyczny z wielkim wyborem książek, pism, map i planów. Ponadto znajduje się tu stoisko Teatru Witkacego, w którym można poinformować się o programie i zakupić bilety. Gmach wybudowano w 1958 r. w stylu neozakopiańskim.

W dół od skrzyżowania z ul. Kościuszki ustawiono wzdłuż chodnika stragany, na których sprzedaje się „góralszczyznę” – kapcie, swetry, chusty, ozdoby. Tu także można napotkać sprzedawców z gablotami na kółkach, którzy oferują świeże obwarzanki lub groszek ptysiowy. Przekroczenie skrzyżowania Krupówek z Kościuszki i Zaruskiego to jakby przejście kolejnego kręgu wtajemniczenia – od tego miejsca Krupówki stają się intensywniejsze – głośniejsze, ruchliwsze i bardziej kolorowe.

MARIUSZ ZARUSKI (1867-19131) – Był człowiekiem wszechstronnym i aktywnym, prawie 20 lat niezwykle intensywnego życia poświecił Zakopanemu i Tatrom. Był taternikiem, artystą-malarzem, literatem, legionista, marynarzem, ratownikiem górskim, poetą, publicysta, ale to tylko ogólny zarys Jego działalności. W Zakopanem mieszkał od 1904 r. do 1925 r. Odbył wiele wędrówek w Tatrach, współtworzył Zakopiański Oddział Narciarzy, uczył jazdy na nartach, organizował kursy narciarskie, zainicjował powstanie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i w 1909 r. został jego pierwszym naczelnikiem. Udzielał się w zarządzie biblioteki, w redakcjach gazet „Zakopane” i lwowskiego „Słowa Polskiego”. Szczególnie mocno był związany z Towarzystwem Tatrzańskim, działał w jego wszystkich sekcjach. Zasłużył się również jako żołnierz, walcząc podczas I wojny w Zakopiańskiej Kampanii Strzelców, a w czasie wojny polsko-sowieckiej zdobywał Kijów. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Zaruski, obok Żeromskiego, był wiceprzewodniczącym Organizacji Narodowej w Zakopanem i Zakopiańskiej Rady Narodowej. Zmarł w Rosji w 1941 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.