W Dolinę za Bramką

W Dolinę za Bramką (trasa 14)

Chętnie zaglądał tu stary S. Goszczyński, J. Kasprowicz tu przedumał swą „Pieśń wieczorną”, ze sztalugami przychodzili W. Gerson i W. Eljasz. Z centrum Zakopanego 4 km i 100 m wzniesienia, 1 godz. Od wlotu zn. zielone.

Do wylotu Dol. za Bramką można dojść kombinacją dróg 38a i 13c, albo od przystanku PKS Skibówki II (d. 20). Najwygodniej dojechać autobusem z przystanku Krzeptówki (d. 20) i przejść przez ten przysiółek — 1 km, 15 min. (po wojnie zamieszkał w nim i został zamordowany J. Oppenheim). Na wzgórku naprzeciw doliny stoi tzw. chałupa Sabały, najcenniejszy zabytek budownictwa ludowego w Zakopanem (zapewne w. XVIII, r. 1954 odrestaurowana) — gniazdo rodu Krzeptowskich, którzy w r. 1938 urządzili tu 300-osobowy zjazd rodzinny. Sabała tu się urodził i spędził młodość. Osobliwość, nigdzie indziej nie spotykaną, stanowi studnia, objęta zrębem i dachem chałupy. W projekcie izba regionalna.

Dol. za Bramką wcina się między pn. odnogi Łysanek (1447 m) i liczy 2 km długości. Dno wznosi się od 920—1000 m, spływa nim potok o spadku 104 m/km. Zbudowane z wapieni i dolomitów zbocza tworzą romantyczny park skalny, o którym w r. 1865 pisał poeta W. Tarnowski:

Witaj mi, mój najmilszy wąwozie wspaniały,
Prawnuczę Kościeliska, bramo do Tatr świata!
Jak wieź gotyckich igły, bluszcz turnie oplata;
Na skałach świat potworów w locie skamieniały.

Na wsch. obramieniu rosną okazy sosny pospolitej. Na zboczach zachowały się płaty lasu dolnoreglowego, m. in. 180-letnie buczyny. Potok tworzy małe kaskady, w nierównych odstępach dolina ścieśnia się w wąskie skalne „bramki”. Po prawej w górze skałki dolomitowe, wietrzejące w pełne fantazji formy. W okolicy ostatniej „bramki” stała w latach 1890—1916 altana dla turystów. Dolinka dalej skręca lekko i powyżej kaskady rozwidla się w 2 ramiona. Od wylotu dotąd 0,8 km, 20 min. (↓ 12 min.). Koniec szlaku — powrót tą samą drogą.

Na polanę Strążyska

Dol. Strążysk stanowi od przeszło wieku ulubiony cel spacerów z Zakopanego. Kiedyś goście urządzali tu zabawy i wesołe pikniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.